Idealna temperatura w pokoju

Lubisz, gdy w całym domu panuje przyjemny chłód, gdy za oknem razi ostre słońce? Albo marzysz o ciepłym mieszkaniu, wracając z zimowego spaceru? A może wolisz bardziej zróżnicowaną temperaturę – niech w sypialni będzie nieco chłodniej, a w salonie zawsze ciepło? Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, warto byś zainteresował się tematem inteligentnego budownictwa. Kontrola temperatury pomieszczenia to jeden z filarów tego zagadnienia.

Samodzielne regulowanie temperatury w mieszkaniu nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy, gdy dużą cześć dnia spędzamy poza domem. Gdy wracamy po pracy w domu jest zwykle zbyt ciepło albo zbyt zimno, a rozkręcone kaloryfery lub włączona klimatyzacja potrzebują trochę czasu, by zmienić temperaturę pomieszczenia na pożądaną przez nas. Problematyczne jest również doprowadzenie do stanu, w którym słupek rtęci na termometrze wskaże inne (również pożądane przez domowników) wartości.

Zamykanie i otwieranie drzwi, pamiętanie o zakręceniu i odkręceniu kolejnych grzejników albo wietrzenie wybranych pomieszczeń – nawet jeśli  mamy czas i ochotę na takie bieganie po mieszkaniu, niełatwo będzie nam osiągnąć idealny efekt.  Zadanie to będzie jednak znacznie prostsze z elektronicznym systemem kontrolującym temperaturę, czyli kluczowym elementem inteligentnego i ekologicznego domu.

System na podstawie czujników zainstalowanych w pomieszczeniach potrafi wykryć nawet niewielkie zmiany temperatury i zareagować, gdy słupek rtęci przekroczy określone wartości. Inteligentny dom może zmienić temperaturę tylko w jednym pomieszczeniu lub wyregulować ją w całym domu. W dodatku może to zrobić bez udziału człowieka, na podstawie wprowadzonych instrukcji.

Rozwiązanie takie jest nie tylko wygodne, ale również ekologiczne, jako że system jest w stanie sprawować kontrolę i regulować temperaturę znacznie bardziej precyzyjnie, niż człowiek. Dzięki temu straty energii są wyraźnie mniejsze.

W kategorii: Finanse i ekonomia, Nowoczesny i ekologiczny dom

Brak komentarzy

Zostaw komentarz