Dom pasywny, ekologiczny czy inteligentny?

Inteligentne domy, a także domy ekologiczne czy też pasywne są wynalazkiem stosunkowo nowym. Przez tysiące lat budownictwo istniało bez zdobyczy elektroniki i przepisów ekologii, nic więc dziwnego, że przez kilka lat funkcjonowania nowych rozwiązań nie utarły się jeszcze pojęcia, które jednoznacznie definiowałyby stosowane rozwiązania. Dlatego w ofertach różnych producentów czy w artykułach tematycznych możemy znaleźć nazwy takie jak dom pasywny, dom inteligentny albo dom ekologiczny. Czasem pojęcia są łączone, np. dom inteligentny i ekologiczny, a czasem występują zamiennie dla określenia tego samego rozwiązania. Niemniej jednak pewne granice pojęciowe można zauważyć. Czego wobec tego spodziewać się po tekstach mówiących o domu pasywnym, inteligentnym lub ekologicznym? Podczas budowania domów, warto aby na placu pojawiły się gazowe promienniki podczerwieni, które ogrzeją w zimne dni pracowników. Pierwsze pojęcie, dom pasywny, odnosi się do zużycia energii przez budynek. Domy pasywne tworzy się z myślą o zminimalizowaniu poboru energii każdego rodzaju. Właściwa izolacja i cyrkulacja powietrza, rekuperatory czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii to rozwiązania typowe dla tego typu budownictwa. Pojęcie domu pasywnego jest więc bliskie ekologii. Ograniczenie zużycia energii i postawienie na źródła, które nie szkodzą środowisku to powody, dla których domy pasywne są często nazywane domami ekologicznymi. Po prostu to drugie określenie kładzie większy nacisk na przyrodniczą stronę zagadnienia.

Domy pasywne i ekologiczne idą często w parze z zaawansowanymi rozwiązaniami informatycznymi. Systemy kamer i czujników, alarmy i zautomatyzowana kontrola okien, ogrzewania czy oświetlenia to cechy domu inteligentnego. Mówiąc o inteligentnym budownictwie mamy na myśli budynki „naszpikowane” nowoczesnymi systemami, które ułatwiają życie mieszkańcom. 

http://www.kitakoral.pl/projekty/wielorodzinne/
 Wszystkie te pojęcia są ze sobą tak ściśle powiązane, ponieważ skuteczne stosowanie się do zaleceń ekologii jest możliwe jedynie wtedy, gdy skorzystamy z najnowszych zdobyczy techniki. Dlatego dom inteligentny jest często równocześnie domem ekologicznym, czy jak kto woli – pasywnym.
www.kznh.org
W kategorii: Finanse i ekonomia, Nowoczesny i ekologiczny dom

Brak komentarzy

Zostaw komentarz